Katowice – miasto gospodarz ultramaratonu.
Katowice, w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Jeszcze nie tak dawno miasto przez wielu postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.
Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy Śląska punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II” pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie stając się tarasem widokowym na kolorowe i nowoczesne Katowice. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na terenach tych powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego oraz nowoczesny biurowiec .KTW, ze zwracającą uwagę konstrukcją, który jest najwyższym budynkiem w województwie Śląskim.
To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Miasta, w którym dokonała się niezwykła metamorfoza na niemal wszystkich polach. Nie było by jej bez przemiany katowiczan, którzy pokochali swoje miasto, stając się jego ambasadorami. To przebudzenie rozpoczęło się na dobre kilka lat temu, podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i trwa nadal. Dumni ze swojej małej ojczyzny mieszkańcy są największym atutem Katowic. Ich zaangażowanie aktywuje zmiany w stolicy województwa śląskiego, jednego z najlepiej rozwijających się miast w Polsce.